Minnesota Cup Names 2013 Semifinalists

Minnesota Cup Names 2013 Semifinalists

The 57 semifinalists move to the next round in the annual competition, advancing closer to $200,000 in prizes.

The Minnesota Cup announced Monday that 57 semifinalists have advanced to the next round of the annual entrepreneur competition—and they will now vie for a share of $200,000 in prize money.
 
The 57 entrepreneur teams were selected from a pool of nearly 1,100 applicants for the ninth annual Minnesota Cup, a statewide competition that seeks out the most innovative business ideas.
 
The semifinalists, which are divided into six categories, will be paired with a mentor who has extensive entrepreneurial experience, and they will have the opportunity to attend Minnesota Cup-organized events throughout the summer while preparing their business plans and investor presentations, which must be provided to judges by July 26.
 
On August 19, three finalists from each division will be chosen to move on to the next round and present their business plans. The winner of each of the divisions will be awarded $25,000, with the exception of the student division ($10,000) and the social entrepreneur division (up to $20,000). Runners-up will each receive $5,000. (To read about last year's winners, click here.)
 
The division winners will then compete on September 11 for a grand prize of an additional $40,000—and they will all be honored at an event that evening at the University of Minnesota’s McNamara Alumni Center. During the event, the audience will also cast votes for the best business pitch, and the winner will net an extra $1,000.
 
“Each year, the Minnesota Cup seeks to uncover groundbreaking business ideas—to help them build the connections and strategies they need to become profitable, Minnesota-based companies,” Minnesota Cup cofounder Scott Litman said in a statment. “The 2013 competition is no exception—we are excited to see how the many strong applicants in this year’s pool will progress with mentoring and business planning this summer.”
 
Applicants could enter individually or as a group of up to four. The semifinalists, an associated entrepreneur, and the categories in which each will compete are:
 
Energy & Clean Technology Division
 
· Applied Colloids—Gary Pozarnsky
· Garden Fresh Farms—Dave Roeser
· Integrated Fabric Solutions—Thomas Nelson
· Minnesga, Inc.—John Snyder
· Percoa—K.T. Bernhagen
· Rowbot Systems—Chris Reedy
· Stratetek Incorporated—Mark McNitt
· Windjuicer—Larry Pepper
· Woodchuck—Benjamin VandenWymelenberg
 
High Tech Division
 
· Apruve—Michael Noble
· Cognitive Games for Health—Kurt Roots
· Cravi—Mark Netsch
· Ellumilite, Inc.—Lori Anderson
· Instapay—Andrew Frenz
· NimbeLink—Scott Schwalbe
· SMART Signal Technologies, Inc.—Ken Shain
· Tarsier, Inc.—Shafa Wala
· Teralytix Group, LLC—Peter Seifert
· When I Work—Chad Halvorson
 
General Division
 
· Cinch Chix—Debra Delmore
· Foodsby—Parag Shah
· Good Signs—Dan Wallace
· Kidblog, Inc.—Dan Flies
· Mode-sty—James Faghmous
· Nots! Snacks—Rob Fuglie
· Project Sibilla—Luca Mazzei
· Qwik-Keyz—Dennis Todora
· Spiral Eye Needles—Pam Turner
· Tempo Tickets—Nick McCulloch
 
Life Science & Health IT Division
 
· Lab-Call, LLC—Mark Gobel
· Magic Arms For The World—David Edgerton
· MesoFlow—Allison Hubel
· Mingo Technologies—Laura Paulsen
· OxonDigital—Rawson Stovall
· Personalized Health Monitoring—Lars Liepold
· Preceptis Medical—Steve Anderson
· RxFunction, Inc.—Joseph Leach
· SpineThera—Jeff Missling
· SynapseBlue—David Sullivan
 
Social Division
 
· 3Ring—Joel Donna
· Active Kids Outdoors Foundation-Goodsports—Gene Kalligher
· Companies to Classrooms—Cary Weatherby
· Customs Made, LLC—Jeff Ochs
· Instant Communities—Kara Williams-Zenith
· KidToPro—Eric Nelson
· Minnesota Valley Action Council, Inc.—Jim Gehrke
· Uniform Contracting and Consulting Services—Jacob Kulzer
 
Student Division
 
· Barma Inc.—Brandon Olander
· ConnectToMe—William Kaye
· Level Camera Products—Spencer Johnson
· Lipbrau, LLC—Charlie Rota
· Modiron—Natalie Herrild
· Playtabase, LLC—Ryan Manteufel
· Render, LLC—Brandon Folkes
· Sante-Kelsey—Atherton
· ShedBed—Nathan Conner
· UAV Spin Off—Ryan Carlson